Malawi Flakes храна за риби 1kg – Tropical

3000 ден

Храна за Афрички циклиди во форма на снегулки на растителна база. Богата е со спанаќ, коприва, спирулина, пченица, растителни влакна и зелен грашок како извор на протеин.

Пакување од 1кг.

SKU: 73389 Категории ,

Лисната храна со повеќе состојки со висока содржина на растителен материјал (спанаќ, коприва, спирулина, пченични никулци итн.). Наменет за секојдневно хранење на циклиди од Малави од групата мбуна. Со ова храна која е богата со влакна се обезбедува правилната функција на цревото на овие циклиди, кои ги штитат рибите од запек и опасни воспалителни нарушувања на дигестивниот тракт.

Варењето го олеснуваат и активните материи од спирулината и копривата. Зелениот грашок е извор на лесно асимилливи растителни протеини. Незаситените масни киселини, одговорни за одржување на здрава кожа и зајакнување на нејзината заштитна бариера, доаѓаат од пченични никулци. Додавањето на Л-карнитин го олеснува метаболизмот на мастите, обезбедувајќи дополнителна енергија и го намалува ризикот од масни дегенерации.

Поради неговата исклучителна вкусност, храната од МАЛАВИЈА со нетрпение ги јадат дури и дивите уловени риби. Ова формула обезбедува одлична состојба на рибите кои редовно се хранат со МАЛАВИ, гарантира прекрасно обојување и поттикнува мрестење на рибите.